• Harbiye Mah. Maçka Cad. Tuncer Apt. No:29/9, Nişantaşı, 34467 İstanbul
  • +90 212 231 46 90
  • +90 533 658 96 87
  • info@blissistanbul.com
Harbiye Mah. Maçka Cad. Tuncer Apt. No:29/9, Nişantaşı, 34467 İstanbul

ZAYIFLAMA

img

Zayıflama Tedavisi

Bliss sizi her açıdan güzelleştirmeye devam ediyor. Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz beslenme danışmanlığı hizmetimiz artık sizler için bünyemizde.

Obezite veya kilo yönetiminde yardımcı olmak için beslenme ve diyetetik hizmeti, bölgesel zayıflama, detoks, ağır metal detoksu, akupunktur, lipoliz ve selülit tedavileri gibi kapsamlı bir alanda hizmet vermekteyiz.

Obezite; vücutta yağ hücrelerinin anormal birikimi. Dünya genelinde büyük bir halk sağlığı problemi olma yolunda hızla ilerlemekte olan bu probleme gelin kafa karıştıran yönleriyle beraber bakalım.

Obezite ile ilgilenen tıp biliminin adı bariatri olup bu halk sağlığı problemiyle savaşabilmek için bariatri artık dünyanın birçok noktasında ayrı bir uzmanlaşma dalı olarak yer almaktadır.

Genel olarak obezite, kişinin boyuna cinsiyetine ve yaşına göre ideal ağırlığından %20 fazla olması olarak tanımlanır. Sadece vücut kitle indeksi analizlerine göre yapılan bir araştırmada Amerika’nın %50 oranında obezite oranı olduğu gözler önüne serildi.

Aşırı kilo birçok hastalıkla sonuçlanabilir: tip 2 diyabet yani insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı, hipertansiyon, çeşitli kalp-damar hastalıkları, hiperlipidemi, infertilite… Açıklanamayan kalp krizi riskini ve birçok kanserin gelişme riskini artırır. Yaklaşık olarak yılda 300.000 ölüm obezite ile bağlantılı.

Mekanizma basit. Vücudunuzun harcayacağından fazla kalori alırsanız bu yağ dokusu olarak depolanır. Ama asıl mekanizma bu kadar basit değil. Henüz kompleks faktörler tam olarak aydınlatılmadı. Hemfikir olunan birkaç nokta ise şöyle; genetik faktörler özellikle iştahla ve vücudunuzun aldığınız kalorinin ne kadarını yaktığıyla alakalı. Sadece genetik yatkınlık var diye kimsenin obez olmayacağını hatırlatmak isterim. Yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite de kişinin kilosunun belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Yapılan araştırmalar her zaman farklı sonuçlar verir ve bizim de sizin de kafanız karışır. Çünkü kimse aynı değildir. Bu konularda ilk yapılan araştırmalar fazla yağ tüketmenin yağlanmayı arttırdığı yönündeydi. Devam eden araştırmalar aslında fazla karbonhidratın yağlandırdığını, sağlıklı yağların kilo vermekte ve kilo korumada katkısı olduğunu gösterdi. Sonuçta aydınlatılamayan kompleks faktörlerin olması her araştırmada farklı sonuçların doğmasına neden oluyor. Bu durum böyle devam edecek.

Ortak bir şeyden bahsedecek olursak; ne olursa olsun hareketsiz yaşam tarzı kesinlikle aşırı kiloya davetiye çıkartıyor.

Altta yatan psikolojik faktörleri de unutmamak gerek. Depresyon vb gibi düşük öz bakıma neden olan harekete geçmeye karşı isteksizlik durumları, kilo kontrolünü güçleştirir.

Kişinin ne zamandan beri kilolu olduğu da önemli bir faktördür. Çocukluk çağında kilo alımı yağ hücrelerinin sayısının artmasına neden olurken yetişkinlikte alınan kilo yağ hücrelerinizi genişletir. Siz egzersiz ve diyetle kilo verdiğinizde yağ hücrelerinizi küçültürsünüz, yok edemezsiniz. Yani çocukken ne kadar kiloluysanız yağlanmayı azaltmak için harcamanız gereken çaba o kadar fazladır. Neredeyse normal bir çocukluk geçiren bireye göre 5 kat fazla! Bu çok ciddi bir efor, dolayısıyla sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeniz çocuklarınızın geleceğine yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Herkesin vücudu kendine özel, her vücut farklı. İşte bu yüzden komşunun ilacı ve diyeti, arkadaşınıza yapılmış herhangi bir öneri size iyi gelmeyecektir. Profesyonel bir destek olmadan popüler önerilerle yapılan her türlü diyetten uzak durun. Desteksiz ömür boyu uygulayabileceğiniz, sürdürülebilir bir yaşam tarzını önce profesyonel bir destekle geliştirin. Sonrasında ise hayatınız boyunca yapmanız gereken şey hayatınızı kısıtlamadan elinizden geldiğince sağlıklı tercihler yapmak, hareket etmek ve pozitif düşünmek olsun…