• Harbiye Mah. Maçka Cad. Tuncer Apt. No:29/9, Nişantaşı, 34467 İstanbul
  • +90 212 231 46 90
  • +90 533 658 96 87
  • info@blissistanbul.com
Harbiye Mah. Maçka Cad. Tuncer Apt. No:29/9, Nişantaşı, 34467 İstanbul

PLEXR AMELİYATSIZ BLEFAROPLASTİ

img

Plexr Ameliyatsız Blefaroplasti Uygulaması

Plexr, plazma ile çalışan non ablativ soft cerrahi yada soft surgery olarak adlandırılan deri yüzeyinde bulunan bazı hastalıkların ve durumların tedavisinde kullanılan bir cihazdır.

PLEXR NEDİR?

Plexr nedir açıklamak için önce uygulamada kullanılan plazmadan bahsetmek gerekmektedir. Plazma; madde katı haldeyken enerji verilip önce sıvı sonra da gaz haline geçtikten sonra, bu haldeyken enerji vermeye devam edildiğinde yani gaz halinde bir enerji uygulandığında ortaya çıkan enerjidir.

Kısaca iyonize atmosferik gaz da diyebileceğimiz bu enerji arkıyla çeşitli uygulamalar uzunca bir zamandır sanayide uygulanmaktadır.. Sağlıkta bunun kullanılabileceği alanlar çevre dokulara zarar vermeksizin istenmeyen doku veya hücre topluluklarının ortamdan uzaklaştırılması olabilir.

Plexr, plazma ile çalışan non ablativ soft cerrahi yada soft surgery olarak adlandırılan deri yüzeyinde bulunan bazı hastalıkların ve durumların tedavisinde kullanılan bir cihazdır.

Cihazın uygulama ucunda oluşan enerji ile hedef dokudaki potansiyel farkından dolayı ortamdaki atmosferik gazlardan oksijenin iyonizasyonu ile ark oluşmakta ve bu sırada yaklaşık 1800 C sıcaklık oluşmaktadır.

Oluşan bu yüzeyde bulunan istenmeyen dokular süblime olmaktadır. Bu süblimasyon esnasında diğer kullanılan cihazlar lazer ve koterlerden en önemli farkı olarak çevreye ve subkütan dokulara istenmeyen herhangi bir enerji veya ısı akışı olmamasıdır. Böylece yan etki profilide oldukça düşük olmaktadır.

Bu işlemleri uygulamak için enerji olarak 3 farklı seviye kullanılır; düşük enerji ile göz kapağı işlemleri blefaropalsti, deri lekeleri, küçük siğiller, aktif akne, kırışıklıklar ve periumblikal çatlaklar, ksantelazma, orta enerji ile biraz daha büyük siğiller ve lezyonlar , daha derin kırışıklıklar, yüksek enerji ile büyük lezyonlar ve keloid gibi zor tedavi edilebilen lezyonların tedavisinde kullanılır.

PLEXR UYGULAMASI KİMLER İÇİN UYGUN BİR YÖNTEMDİR?

Plexr, alt ve üst göz kırışıklıklarından şikayetçi ameliyat olmakla olmamak arasında kararsız kişilerde, yüzde smoker line dediğimiz üst dudak kırışıklığı olanlarda, boyun kulak önü çizgilenmeleri ve kırışıklıklarında, güneş ve hamilelik lekesi gibi leke sorunu olanlarda ,akne skarı ve benzeri yara izlerinde, akne tedavisi ile yüzeysel siğil ,ben ve benzeri lekelerin alınmasında, keloidlerde yaş cinsiyet farkı olmaksızın kullanılabilen bir yöntemdir.

PLEXR UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Öncelikli olarak her zaman olduğu gibi iyi bir fizik muayene ile istenmeyen durum tespit edilir. Endikasyon sınırları içindeyse uygulama için lokal anestezik kremlerle 30 dakika uyuşturlur. Yüzey zefiran veya benzeri bir dezenfektanla temizlenir, yapılacak bölgedeki lezyonlarda sadece çıkıntılı yüzeylerinde süblimasyon işlemi yapılır.

Spotlar bölgeye göre en fazla 1-2 saniye olacak şeklide bölge tamamen tarandıktan sonra buz uygulaması yapılarak işlem tamamlanır. Göz kapağında ödem oluşabilir, onun için özel antihistaminik ve antienflamatuar göz damlası günde 3 defa kullanması önerilir.

Temizlik için saf sabunlar, bebek sabunları ile temizleme önerilir, kozmetik vb veya ilaç kullanılmaz. Mutlaka fondötenli kapatıcılar yapılan lezyon görünmeyecek şekilde kullanılmalıdır. 1 hafta 10 gün içinde kabuklanmalar tamamen dökülür alttan pembe epitel ortaya çıkar, bu dönemde de güneşten korumak çok önemlidir.

PLEXR UYGULAMASININ YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Dikkat edilmesi gereken en önemli durum enfeksiyondur, özellikle göz kapağı uygulamalarında her gün mutlaka sabunla çok hafif bastırmadan temizlenmesi ve damla kullanılması önemlidir. Yeni deri oluşumunun post inflamatuar hiper veya hipopigmentasyon oluşma riskinden dolayı güneşin olumsuzluk yaratan UVA ve UVB den kesin olarak korunması gerekmektedir. En önemli yan etkisi işlem sonrası oluşabilecek lekedir.

PLEXR UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Özellikle göz kapakları ameliyat olma sınırına gelen fakat ameliyat olmaktan çekinen, bu durumdan rahatsız olan kişiler için çok güzel bir seçenek.

Aynı zamanda botoks ve benzeri uygulamaların yapılmasına rağmen bazı göz kapaklarında sarkmalar ve kırışıklıklar kalabiliyor.

Genç yaşlarda onlar hastalar içinde tercih edilebilecek bir yöntem olan plexr, sadece lokal anestezik kremler ile uyuşturularak yapılabilen ve kısa sürede iyileşme, ağrı ve acı gibi işlem sonrası sorunu olmayan yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneğidir.

Yine dudak üstü sigara çizgilerinde dolgu ve benzeri tedavi yöntemleri ile kırışıklıkları ortadan kaldırmak kolay olmadığı ve etkisi kısa sürdüğü için, bu bölge tedavisinde 1-2 seneye varan iyileşme alternatifi sunuyor. Boyun bölgesi kırışmaları ve sarkmaları da daha uzun sürelerde bu yöntemle sorun olmaktan çıkabiliyor.

Vücutta oluşan lekeler başlı başına bir sorun, çeşitli leke çıkaran kozmetikler ilaçlar kullanılmasına, lazer tedavisi yapılmasına rağmen bazen inatçı lekelerle baş edebilmek mümkün olmuyor.

Plexr ile plazma enerjisi yüzeysel lekelerde 1 seansta, derin yani dermal olan lekelerde 2-3 seansta çözüm olabiliyor. Tabi hepsi için geçerli olan çok iyi kapatıcı koruyucu kullanmak şartıyla.

PLEXR UYGULAMASINDA İZLER VE KIRIŞIKLIKLAR KAÇ SEANSTA İYİLEŞME SAĞLAR?

Ortalama olarak ayda bir yapılan seanslarla 1-3 seans iyileşme görülmesi mümkündür. Gençlerde ve kırışıklıkları henüz ameliyat olma seviyesine gelmemiş göz kapaklarında 1 seans yeterli olabiliyor. Tamamen kişinin ve kırışıklıkların durumuna göre seans süreleri değişmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için sorunun durumuna göre gerektiği zamanlarda uygulanabilme seçeneği sunması da ayrı bir avantaj.

PLEXR UYGULAMASININ GERİ DÖNÜŞÜ NASIL OLUR? TEKRAR PLEXR UYGULAMASI YAPILMASI GEREKLİ Mİ?

Göz kapağı için ameliyat olanlarda verilen süre gibi 5-10 yıl süreyle kalıcılığı devam eder. Yaygın olmamakla birlikte bazı hastalarda daha erkende sorun oluşabilir fakat herhangi bir 2. seans sakıncası yoktur. Lekeler en zor tedavi olan ve baş ağrıtan sorundur, çok iyi korunurlarsa aynı yerde tekrarlamazlar.

Kırışıklıklar içinse yaşa ve duruma bağlı olarak 1-2 sene ortalama süre verilebilir. Akne ve yara izi gibi skar dokularında sorunun genişliğine ve derecesine göre birkaç seans tedavi gerekebilir. Tekrarlama olma olasılığı düşüktür. Yüzeysel benlerde ve siğil gibi lezyonlarda genelde tek seans tedavi yeterlidir, tekrarlama olmaz.

PLEXR UYGULAMASI KİMLER ÜZERİNDE SAKINCALIDIR?

Sadece otoimmün dediğimiz bağışıklık sistemi bozuk olanlarda, kronik cilt hastalığı olanlarda uygulanmaz ve uygulanması tavsiye edilmez.

PLEXR UYGULAMASI FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Plexr uygulaması günümüzde çok az sayıda kliniğin sahip olduğu, teknolojinin en son tekniklerini kullanan bir uygulama yöntemidir. Plexr uygulaması fiyatları hastaya uygulanacak tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir.