• Harbiye Mah. Maçka Cad. Tuncer Apt. No:29/9, Nişantaşı, 34467 İstanbul
  • +90 212 231 46 90
  • +90 533 658 96 87
  • info@blissistanbul.com
Harbiye Mah. Maçka Cad. Tuncer Apt. No:29/9, Nişantaşı, 34467 İstanbul

HACAMAT

img

Kupa Terapisi ve Hacamat

Hacamat ve kupa terapisi uzun yıllardır uygulanan tıbbi uygulamalardır.

KAŞ EKİMİ NEDİR?

Hacamat, insizyon uyguladıktan sonra kupa yardımıyla deri yüzeyine negatif basınç uygulayarak kanın çıkmasıyla sonuçlanan minör cerrahi detoks prosedürüdür.

Bu iki teknik, mevcut olan en eski tıbbi tekniklerdendir. O kadar ki bilinen en eski tıp metinlerinden olan Eber papirüsünde hacamat hakkında bahisler geçmektedir. Müslümanlar içinse Peygamber Efendimiz(SAV)’in hadislerine mahzar olmuşluğundan dolayı ayrı bir önem arz etmektedir.

Tamamlayıcı yaklaşım olarak halen birçok kültürde yeri vardır ve batı tıbbının tamamlayıcısı olarak artık sağlık bakanlığımız tarafından da kabul edilmiş ve uygulama yetkisi tıp doktorlarına verilmiştir.

Hacamat ve kupa terapisi hakkında bir çok araştırma mevcut. Yararı 120’den fazla hastalıkta gösterildi ancak etki mekanizması hala kesin olarak aydınlatılamadı. Tek bir mekanizma değil komplike mekanizmaları regüle etmesi bunda etkili oldu.

Aklınızın bu konuda ehil olmayan insanlardan kaynaklı karışık olduğunun farkındayim. Olası sorulara cevap vermek istiyorum.

1.Hacamat veya kupa terapisi dendiğinde ne anlamam gerekiyor?

Geleneksel tıpta hastalıkların temel sebebinin vücudun sahip olduğu dengenin bozulması olduğunu kabul ederiz. Belirti ne olursa olsun esas sebep vücudun dengesinin bir yerde bozulmasıdır. Bu terapi, vücudun zaten sahip olduğu ancak çeşiitli sebeplerle bozulan regülasyon yani düzenleme yöntemlerini yeniden düzenler. Yani bir regülasyon terapisidir.

2. Herhangi bir hastalığım yok, uygulatabilir miyim?

Detoks amaçlı 3 ayda birden sık olmamak kaydıyla tavsiye ediyoruz.

3. Hangi hastalıklarda uygulanabilir?

120’den fazla hastalıkta etkinliği kanıtlanmış olur, doktorunuzla şikayetinizi enine boyuna tartıştıktan sonra size faydalı olup olmayacağına karar vermelisiniz. Birkaç örnek verecek olursak:

Migren

Kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları( artrit, tendinit, myofasial ağrı sendromu, kronik ağrılar vb.)

Bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları (kabızlık, dispepsi, ibs vb.)

Psikiyatrik rahatsızlıklar

Obezite

Hipertansiyon

Hiperlipidemi vb kalp damar sistemi hastalıkları…

Hastalığınız olsun yada olmasın ehil olmayan insanlara kupa terapisi yaptırmayın. Sağlığınızı doktorlara emanet edin. Aklınıza takılan her türlü soru için bizi arayabilirsiniz.